Κωμόπολη της περιφερειακής ενότητας Έβρου, που συνδέει το Σουφλί με το Διδυμότειχο. Η ονομασία οφείλεται στο γεγονός ότι, κατά την Ελληνική Επανάσταση του 1821, οι κάτοικοι ύψωσαν λάβαρα με σταυρό και απέκρουσαν τον οθωμανικό στρατό. Μάλιστα σε ανάμνηση αυτού του γεγονότος, έκτισαν τον ναό του Αγίου Αθανασίου. Η ιστορία της πόλης ανάγεται στον 7ο αιώνα μ.Χ., από τις δεξαμενές νερού που βρέθηκαν στην περιοχή.