Το μαρμάρινο σπίτι στη Δράμα
Το "μαρμάρινο σπίτι", όπως είναι γνωστό, κτίστηκε από τον Έλληνα προεστό και καπνέμπορο Ιωάννη Αναστασιάδη, το 1875. Μαζί με το διπλανό κτίριο της Καπναποθήκης, κτισμένο το 1845 περίπου, αποτελεί ενιαίο οικιστικό συγκρότημα. Πρόκειται για αξιόλογο δείγμα αρχιτεκτονικής με ενδιαφέροντα μορφολογικά στοιχεία και φυσικά τη μοναδικότητα της εξωτερικής επένδυσης από μάρμαρο που προσδίδει μνημειακότητα. Εσωτερικά είναι διακοσμημένο με τοιχογραφίες και οροφογραφίες. Ο χρόνος κατασκευής του, στα τέλη του 19ου αιώνα κατά την Τουρκοκρατία το κατατάσσουν στα ιστορικά μνημεία της Δράμας.
Στους χώρους του στεγάζεται το μουσείο φωτογραφικών μηχανών της αστικής μη κερδοσκοπικής εταιρείας Κύκλωψ (ΑμΚΕ ΚΥΚΛΩΨ).